Carvers, Be sure to get busy on your 6 inch Mini Bufflehead Drake for this year’s “Mini Floating Decoy Trade Contest” to be held on Sunday Afternoon at the picturesque entrance fountain pond. It was great fun last year to watch the Mini Redhead Drake and their creators get serious about the diminutive little floaters. Some of you ladies out there need to give the guys a run for their money this year and enter this fun event.

The rules are simple:

  • The Species for 2018 is the Mini Bufflehead Drake.
  • Overall length is 6” bill to tail maximum.
  • Must self right. No keel necessary—must have anchor attachment.
  • No restrictions on detail, style or carving material.
  • Awards: 1st, 2nd, 3rd—Ribbons and cash $75, $50, $25.
  • Entry fee $5.
  • 1st place gets pick, then 2nd gets pick, then 3rd. The remainder draw a number. But you can’t take your own bird!

2017 Winners

View the 2017 Results in PDF


American Kestrel
Ted Smith

Awards
1st in Open, BOD in Open

Piliated woodpecker
Dave Paul

Awards

Kestrel
Phil Kempbell

Awards


Del Herbert

Awards
BOD,1st in Open


Judy Caldwell

Awards
Best of Show, Chairman’s Choice, BOD in Open


Sandee Johnson

Awards
Mayor’s Choice Award

Least Bittern
Robert Chiavarini

Awards
1st in Open

Gambels
Quail

Brian Sandwich

Awards

Yellow-headed Blackbird
Paul Foshay

Awards
1st in Open

Saw Whet Owl
Malcolm Ho-You

Awards

Scrub Jay
Jerry Simchuk

Awards
Sat. People’s Choice, BOD, 1st in Open

California Quail
Ib Mussa

Awards

Screech Owl
Sherry Klein

Awards
BOD in Intermediate

N.W. Native Horned Owl
Bob Polaski

Awards
BOD in Novice, First Place Bench

Miniature Puffin
Malcolm Ho-You

Awards
HM

Redhead drake bust
Rick Pass

Awards
HM

Shorebird
Bob Polaski

Awards

Cougar bust
Dick Weber

Awards

Wood Duck
Tom Newell

Awards
2nd in Open, Future Antiques

Black Duck
Royce Embanks

Awards
3rd in Open, Future Antiques

Merganser
Larry Harbaugh

Awards

Yellow leg
Gary Gassner

Awards
Second Place, Future Antiques

Steampunk Shorebird
Tom Newell

Awards
BOD in Open, Future Antiques

California Quail
Jonas Kalayle

Awards
11- 14 year old Young Guns First Place

Redhead (7 years old)
Quinn Muldowney

Awards
1st Place, Young Guns Under 10 (7yrs old)

Wood Duck
Norman Rothwell

Awards

Red-breasted Merganser
Harold M. Brown

Awards
BOD in Novice

Squirrel
Susan Vallaneuva

Awards
BOD in Novice, Mammals

Miniature Dolphin
Dave Paul

Awards
BOD in Novice

Killdeer
Michael Donovan

Awards
BOD in Novice

Black-necked Stilt
Larry Crist

Awards
3rd Place Will Hayden Memorial Decorative

Chukar
Emerald Hutchins

Awards

Common Merganser
Tom Matus

Awards
First Place IWCA Working Decoy Championship

Bufflehead Drake
Brian Moyse

Awards
2nd IWCA Working Decoy (Diver) Championship

Canvasback drake
Tom Newell

Awards
1st in Species, IWCA Working Decoy Championship

Common Goldeneye
Tom Matus

Awards
3rd IWCA Working Decoy (Diver) Championship

Gadwall hen
Tom Matus

Awards
1st in IWCA Working Decoy (Puddle) Championship

Pintail hen
Tom Matus

Awards
Ducks Unlimited Award

Wood Duck drake
Tom Matus

Awards
1st in Species, IWCA Working Decoy Championship

Shoveler hen
Gary Gassner

Awards
1st in Species, IWCA Working Decoy Championship

Mallard hen
Tom Matus

Awards

Green-winged Teal
Jerry Harris

Awards
1st in Species, IWCA Working Decoy Championship

Cormorant
David Luoma 62

Awards
2nd Place, IWCA Working Decoy Championship 1st in Species

Mallard hen
Del Herbert

Awards
$1000 Drennan IWCA Style Decoy Purchase Award, BOD in IWCA Style Decoy

Common Goldeneye hen
Tom Newell

Awards
1st Place IWCA Style Diver Decoy

Miniature Screech Owl
Malcolm Ho-You

Awards
BOD in Open

Little Grebe
Ted Smith

Awards
1st Place, BOD, Carver’s Choice Award

Widgeon
Brad Snodgrass

Awards
1st Place Decorative Puddle

Hooded Merganser
Steve Reed

Awards
Audubon Award, People’s Choice Sunday, 1st Place Open IWCA Decorative Life-size Waterfowl

Scaup
Mike Gouth

Awards
1st Place Decorative diver

Black Duck Hen
Dick Weber

Awards

Goldeneye
Larry Harbaugh

Awards

Scoter
Danny Lewis

Awards

American Widgeon
Jim Moore

Awards

Gadwall
Larry Harbaugh

Awards

Pintail
Larry Harbaugh

Awards

Ringneck
Dick Weber

Awards

Ruddy Duck
Bob Polaski

Awards

Canvasback Drake
Charlie Liebert

Awards

Coot
Danny Lewis

Awards

Flamingo
Hank Wurgler

Awards
BOD in Intermediate

Prarie Chicken
Hank Wurgler

Awards

Gold-crowned Kinglet
Gary Gassner

Awards

Pintail
Rick Pass

Awards

Grebe
Andrew Speer

Awards
2nd Place, Will Hayden Memorial Award

Harbor Seal
Ib Mussa

Awards
BOD in Intermediate Mammals

Otters
Judy Caldwell

Awards
Water Resources Center Award

Grey Whale
Royce Embanks

Awards
HM

Humpback Whale
Royce Embanks

Awards
HM

Downey Woodpecker
Donald Baiar

Awards
HM

Squirrel
Judy Caldwell

Awards
2nd Place Open Mammals

Giraffes
Judy Caldwell

Awards
HM

Pacific Wren
Rex Guichard

Awards
3rd Place Open IWCA Dec. songbird

Western Tanager
Douglas Rose

Awards
3rd in Intermediate

Cinnamon Teal
Brad Snodgrass

Awards
2d Place Open Dec. Lifesize Puddle

Redhead drake
Jerry Harris

Awards
$500 Feather & Quill Club Purchase Award

Teal/Widgeon Cross
Tom Matus

Awards
3rd Place IWCA Working Decoy Championship

Green-winged Teal hen
Ted Smith

Awards
3rd in Open IWCA Puddle

Widgeon 6” mini trader
Ted Smith

Awards
2nd Place 6” Mini-Trader Floating decoy

Mini Trader Grouping
Various Carvers

Awards
1st-Tom Jones, 2nd-Ted Smith, 3rd- Don Baiar

Merganser hen
Rick Pass

Awards
1st Place, Will Hayden Decorative Memorial Award

Hummingbird
Andrew Speer

Awards


2016 Winners

View the 2016 Results in PDF


House Wren
Jerry Simchuk

Awards
1st, BOD, Mayor's Award, Best of Show

Tundra Swan
Ted Smith

Awards
Ducks Unlimited Award

Northern Mockingbird
Brian Sandwich

Awards
Audubon Award

McGillivray's Warbler
Dieter Golze

Awards
Best of Northwest $1200 Dr. Lyon Purchase Award

Downey Woodpecker
Jerry Poindexter

Awards
Best of Washington Back Yard Birds $1200 Purchase Award

Shoveler Hen
Tom Newell

Awards
1st, BOD, Feather and Quill $500 Purchase Award

Miniature Great Blue Heron
Tom Jones

Awards
1st, BOD

Hudsonian Godwit
Brad Snodgrass

Awards
1st, BOD

Reddish Egret
Keith Stover

Awards
1st, BOD

Cormorant
David Luoma

Awards
1st, BOD

Ocelot
Judy Caldwell

Awards
1st, BOD, People's Choice Award Sunday

Fulvous Tree Duck
Walter Gaskill

Awards
1st Category, 1st BOD

Smew
Richard Weber

Awards
1st Category, 1st BOD

Miniature Turkeys
Randy Hansen

Awards
1st, BOD

Semi-Palmated Plover
Joan Golze

Awards
1st, BOD

Common Snipe
Randy Hansen

Awards
1st, BOD

Hooded Merganser
Randy Hansen

Awards
1st, BOD

Squirrel
Sherry Klein

Awards
1st, BOD

Mountain Bluebird
Douglas Rose

Awards
1st, BOD, Will Hayden Award - Third (Novice)

Miniature Common Loon
Dave Paul

Awards
1st, BOD

Interpretive Mini. Heron
Phil Thorne

Awards
1st, BOD

Green Winged Teal Drake
Ralph Thomas

Awards
1st, BOD, Will Hayden Award - 1st (Novice)

Goldeneye Hen
Gary Gassner

Awards
1st, BOD

Mini. Green Winged Teal Dr.
Don Baier

Awards
1st

African Kingfisher
Jonas Kobylik

Awards
1st, BOD

Bufflehead Drake
Jared Hunt

Awards
1st, BOD

Curlew (future antique)
Tom Newell

Awards
1st, BOD

Miniature Pheasant Group
Everett Rodriguez

Awards
1st

Miniature Great Horned Owl
Vern Jones

Awards
1st

Miniature Stellar's Jay
Dieter Golze

Awards
1st

Brant
Vern Jones

Awards
1st

Canada Goose
Vern Jones

Awards
1st

Peregrine Falcon
Ted Smith

Awards
1st

Common Merganser
David Luoma

Awards
1st Category, 2nd BOD

Gadwall (Canvas Worker)
Rob James

Awards
1st Category 3rd

Hooded Merganser Hen
Walter Gaskill

Awards
1st Category, $1000 Special IWCA Style F&Q Purchase Award

Horned Grebe
Ted Smith

Awards
1st Category

American Kestrel
Randy Hansen

Awards
1st, 1st in the Will Hayden Award (Intermediate)

Red-necked Phalarope
Tom Jones

Awards
1st

Atlantic Puffin
Ron Vaughan

Awards
1st

Meadowlark
Randy Hansen

Awards
1st

Miniature Barn Owl
Hank Wurgler

Awards
1st

Widgeon Drake
Richard Weber

Awards
1st Category, Will Hayden Award 2nd (Intermediate)

Red-tailed Hawk head
Darrell Wilson

Awards

Miniature Gr. Winged Teal Dr.
Dan Wendling

Awards
1st

Black Duck
Larry Harbaugh

Awards
1st Category

Kestrel
Bill Yakely

Awards
2nd, Will Hayden Award 3rd (Intermediate)

Western Tanagers
Lynda Goff

Awards

Baltimore Oriole
Brian Sandwich

Awards

Wilson's Warbler
Tom Jones

Awards

Hummingbird
Randy Martin

Awards

Red Crossbill
Dieter Golze

Awards

Barn Owl
Randy Martin

Awards
2nd, People's Choice Award Saturday, Carver's Choice

Goldfinch
Jerry Simchuk

Awards
2nd

Ruby Throated Hummingbird
Terry Diesburg

Awards

Black-capped Chickadee
Donald Baiar

Awards

Spotted Tohee
Dieter Golze

Awards
3rd

Dunlins
Everett Rodriguez

Awards
2nd

Miniature Pintail Pair
Tom Newell

Awards
2nd

Miniature Harlequin Pair
Tom Newell

Awards
3rd